Letošní tábor Mladých ochránců přírody jsme pojali poněkud netradičně. Protože nás táborníci (zejména ti starší) každý rok přemlouvají, aby byl tábor delší, letos jsme připravili tábor na čtrnáct dní.
První týden byl pracovní a bylo dost ošklivě. Sešli jsme se na naší terénní základně s těmi nejstaršími mladými ochránci přírody. Takže nás bylo na táboře asi 14 lidiček. Postavili jsme si malé stanovém městečko z normálních stanů a dali jsme se do práce. Nejprve jsme museli odklidit spousty sena, poté postavit tábořiště z podsadových stanů. Také jsme zvelebovali prostory uvnitř chalupy, hlavně jsme se pustili do natírání a tak máme v klubovně žlutá okna. V odpoledních hodinách a po večerech jsme vymýšleli program na další týden, kdy tu budou i malí táborníci. Holky se dali také do příprav různých odměn ke hrám a soutěžím. Občas jsme si uvařili něco k snědku, zahráli na kytary… Ve čtvrtek jsme vyrazili na výlet do velkoměsta. V Plzni byla výstava fotografií „Země krásná neznámá“ umístěná v Křižíkových sadech. Tak jsme se za velkého lijavce poskládali do třech aut a vyrazili. V sadech bylo umístěno přes 50 velkoformátových fotografií z přírody i různých kultur lidí. Během čtvrtka se také oteplilo a tak jsme se těšili, až přijedou malí táborníci.
Druhý týden, přesněji v sobotu odpoledne, najížděli malí táborníci. Večer se udělal zvykový zahajovací táborák, při kterém se rozlosoval tajný přítel.
Letošní tábor nesl název Cesta kolem světa… Každý den se děti probudili do jiné země – my jako vedoucí jsme se na nástup převlékli a podle našeho převleku museli děti poznat, kde, v jaké zemi, nebo na jakém kontinentu se právě nacházíme.
V neděli ráno, při prvním nástupu, kdy jsme byly oblečené jako Číňanky (župany, žabky, jehlice zamotané ve vlasech) jsme děti rozdělily tradičně do tří skupin, tentokrát podle živlů. Během dopoledne skupiny dostaly za úkol vymyslet jméno (Země – „Zemáci“, Vodu – „Vodníci“, Vzduch – „Vzdušňáci“ a Oheň – vedoucí tábora) a pokřik, který používaly při každém nástupu.
Při obědě si každý vyzkoušel jak se jí čínskými hůlkami.
Během odpoledních her každá skupina měla za úkol uvařit čaj z bylin, které ve svém okolí našla.Po večeři jsme se všichni sešli v Tee –Pee, která se proměnila v čajovnu a ochutnávali jsme různé druhy čajů.
V pondělí se táborníci probudili v Austrálii, kam jsme přiskákali jako klokani. Při nástupu nám předvedli své pokřiky. Jelikož bylo ten den neuvěřitelné vedro, musely jsme se podle toho zařídit a vymyslet hry, při kterých se neběhalo, většinou to byly hry vodní (polévaná atd.), družstva dostali za úkol namalovat si erby.
Odpoledne jsme s dětmi vypustily několik poštolek ze záchranné stanice.
Večer se konala klokaní olympiáda, ke které měla každá skupina předvést na úvod klokaní tanec – byli jsme mile překvapeni, družstva se domluvila a klokaní tanec nacvičili všichni společně. Tímto mohla klokaní olympiáda začít. Nástup byl s erby, a papírovými oušky. Disciplín bylo několik (skok do dálky, trojskok, skok ve dvojici, štafeta, atd.)Děti byly krásně unavené…
V úterý jsme nastupovaly se sombréry a ponči. Měli jsme vyrobený i velký mexický kaktus. Náplní tohoto dne byla cesta za mexickým pokladem (velká molitanová kostka).
Kostku děti využily k večeru, kdy jsme jim připravily obří člověče nezlob se (děti byly figurky).
Na noc bylo naplánováno spaní pod širákem, které moc nevyšlo - po dvou hodinách začalo pršet a děti jsme stěhovali zpět do stanů.
Ráno už zase bylo krásné slunné počasí a my na nástup naběhly v oteplovácích a zimních bundách. Byli jsme na Antarktidě.
Družstva si dopoledne zahrála hru na polárníky – během dvou minut museli na jednoho svého člena navléci co nejvíce kusů oblečení.
Odpoledne jsme si z nich udělali srandu a poslali je svázané za ruce po vyznačené trase lesem, kde na ně čekala zpráva, že je to jen sranda.
Večer se uskutečnil dlouho očekávaný bobřík odvahy, který děti zvládly bravurně, menší jsme posílali po dvou.
Ve čtvrtek jsme na nástup přišly jako černé Afričanky.
Náplní dne byl výstup na Kilimandžáro (pochod na Kokšín), tedy celodenní výlet. Během cesty jsme náš plán kvůli horku přehodnotily a šlo se do Mítova k rybníku. K hroší zátoce, kde jsme se vykoupali. Na večer bylo pro děti vymyšlené letní kino (film Madagaskar).
V pátek ráno ještě pokračovalo putování po Africe, kdy děti měli za úkol najít africký diamant.
Odpoledne jsme se přesunuli do Evropy , kde na děti čekala poslední celotáborová hra – Evropské putování, při kterém děti využily své zeměpisné znalosti (museli poznat evropské státy podle daných indicií).
Večer proběhl tradiční poslední táborový oheň, při kterém jsme vyhodnotily vítězné družstvo i celkového vítěze tábora.
V sobotu se již od rána sklízel tábor a táborem vládla smutná atmosféra…
Doufáme, že se tábor všem líbil a příští rok s námi pojedou zas.
Vendula Zemková a Michala Pelikánová